4.01.2009

"My Words But a Whisper - Your Deafness a Shout."Üşüyerek uyandım bu sabah. Hatta üşümekten uyandım. Zaten hayli sıcak olan evde, hiç yapmadığım kadar kalın giyinip, istemeyerek kalktım yataktan.
Pofuduk terliklerimi bulup giydim. Çay demledim ve yanında ne olduklarını hatırlamadığım bir şeyler yedim. Aç olduğumdan değil, sırf ısınmak için. Sık sık, fincanı avucumda sıkıştırıp ellerimi ısıtmaya çalıştım. Çayın buharına eğildikçe yüzüme yayılan sıcaklığa inat, tekrar doğrulduğumda, ıslanan kirpiklerim sanki buz tuttular.

Isınmalıyım...Ateş yakmalıyım. Evet evet ateş yakmalıydım! Önce elime geçirdiğim ilk kurşun kalemle saçlarımı Japon usulü toplayıp, hamur yoğurdum. Fırının sıcaklığı, ısınan tellerin kızıllığı hoşuma gitti, ısınacak mışım gibi geldi. Sonra, sanki yüzlerce, binlerce poğaça şekillendirdim. Çamurla oynar gibi, irili-ufaklı, şekilsiz, boyutsuz, biçimsiz; zeytinli, acı ezmeli, peynirli poğaçalar pişirdim. Mutfağın camı buğulandı.

Bütün bunlar olurken, -aklıma nereden esdiyse- Jethro Tull dinledim hep. Thick as a brick, Aqualung, Heavy horses, A passion play, Bourre, The whistler... Ian Anderson'ın flütünün ilahi sesiyle bile ısınamayınca, ancak o zaman anladım bunun tensel bir üşüme olmadığını...Vazgeçtim ısınmaya çalışmaktan. Üşüyorum...

5 yorum:

 1. Üşümenin fiziksel olmayanını bilmeyene hayat bilgisinden sıfır vermek gerekir zaten, değil mi Zeynep Hanım!

  Peki poğaçalar... Onlara ne oldu?

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle haklısınız Metin Bey, üşümenin fiziksel olmayanını bilmeyene, bilip diğerinden ayırt edemeyene, ayırt edip kendini kandırana, avutana sıfırı basmak lazım.

  Poğaçalardan sadece peynirli olanın tadına baktım. Nefisti Metin Bey, hiç olmadığı kadar hem de...

  YanıtlaSil
 3. Utandım sonra...Gazze'de kadın olmak düştü aklıma, gazsız, elektriksiz, yiyeceksiz...Burada ruh üşümesi romantizmi yaptığım için çok utandım.

  YanıtlaSil
 4. Zeynepcim,
  Utanma!
  Bundan utanacak olan sen değilsin!
  O Allahın belası savaş makineleri utansın!
  Ruhunun üşümesinde oralara ait düşüncelerin de etkisi olmuştur, mutlaka.

  Bir dolmuşun camında "Gazze'ye acil insani yardım" afişi gördüm. Bizim buradan yapabileceğimiz bu. Ne yazık ki.:(((

  YanıtlaSil
 5. "sarı yazda beter soğuk akşamlar,
  üşüyorum kifayetsiz yorganlar"
  şeklinde sözleri olan bi şarkı vardı. onu aklıma getirdi. zeynep casalini'ye aitti galiba..

  "iflah olmaz bu deli ruh, iflah olmaz bu beden " diye devam ediyordu şarkı..
  ve filistin, ahh filistin.. yardım ve dua.
  hatta bu aralar "az laf çok gözyaşı" demeli...

  YanıtlaSil